Notice: Undefined index: option in /home/bibliotei/www/components/com_content/views/article/view.html.php on line 180

Notice: Undefined index: option in /home/bibliotei/www/components/com_content/views/article/view.html.php on line 188

Notice: Undefined index: option in /home/bibliotei/www/components/com_content/views/article/view.html.php on line 188

Notice: Undefined index: option in /home/bibliotei/www/components/com_content/views/article/view.html.php on line 188

Gazetka "Śmiało!"

Związki literatury

  1. Scharakteryzuj motyw rozstania w literaturze i sztuce. Omów jego znaczeniewybranych dziełach kultury.
  2. Symboliczne obrazy w liryce i malarstwie. Określ funkcje zastosowanych symboliwybranych dziełach malarskich i utworach literackich.
  3. Literacka awangarda początku XX w. i jej związki z malarstwem, teatrem i filmem. Omów na wybranych przykładach.
  4. „Ku pokrzepieniu serc...”. Odwołując się do dzieł literackich i malarskich, wyjaśnij, jak ową ideę realizowała sztuka XIX wieku.
  5. Historia jako temat w literaturze i malarstwie. Omów sposoby wykorzystania odwołań historycznych i określ ich funkcje w wybranych dziełach.
  6. Nauczyciel jako bohater literacki i filmowy. Scharakteryzuj i porównaj sposoby prezentacji wybranych postaci.
  7. Bitwa jako temat literacki, malarski i filmowy. Analizując wybrane dzieła, omów funkcje scen batalistycznych oraz wskaż, jakimi środkami artystycznymi posługują się twórcyukazywaniu walki.
  8. Warszawa Bolesława Prusa i Aleksandra Gierymskiego. Przedstaw i porównaj sposoby prezentacji stolicy odwołując się do wybranych dzieł obu twórców.
  9. Oceń funkcję stołu w procesie integracji rodziny. Omów zagadnienie na wybranych przykładach literackich, filmowych i teatralnych.
  10. Negatywny bohater, czarny charakter. Omów sposoby i cele kreowania takich postaciwybranych dziełach literackich i filmowych.
  11. Zaprezentuj krytyczne stanowisko widza – odbiorcy tekstów kultury – wobec ekranizacji literatury polskiej i obcej.
  12. Twórczość artystyczna więźniów obozów koncentracyjnych jako memento dla przyszłych pokoleń. Dokonaj analizy tematu, wykorzystując wybrane przykłady.
  13. Pieta, Mater Dolorosa jako motyw literacki, malarski i rzeźbiarski. Przedstaw jego funkcjonowanie w wybranych dziełach kultury.
  14. Zbigniew Herbert i Krzysztof Kieślowski jako twórcy dekalogu czasów zagrożenia. Odwołując się do wybranych dzieł, wskaż podobieństwa i różnice w ujęciu tematu przez obu twórców.
  15. Porównaj artystyczne interpretacje motywu powstań narodowych w literaturze, malarstwie i filmie.
  16. Przedstaw współczesne interpretacje dramatów antycznych, romantycznych lub modernistycznych. Na wybranych przykładach dokonaj interpretacji porównawczej literackiego oryginału z artystyczną wizją współczesnego reżysera i scenografa.
  17. Motyw wojny w literaturze i filmie. Omów sposoby jego funkcjonowania widziane z perspektywy autora, bohatera i reżysera.
  18. Różne oblicza ascezy w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Rozwiń temat w oparciu o wybrane przykłady.
  19. Motywy Eros i Thanatos w poezji Kazimierza Przerwy – Tetmajera i malarstwie Jacka Malczewskiego. Odwołując się do wybranych dzieł obu twórców, przedstaw sposoby ich realizacji.
  20. Motyw pojednania. Przedstaw go, analizując porównawczo dzieła literackie z wybranymi realizacjami filmowymi.
  21. Portret Sarmaty w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Odwołując się do wybranych przykładów, zwróć uwagę na sposoby prezentacji postaci i określ ich funkcje.
  22. Motyw burzy w literaturze i i innych dziedzinach sztuki. Rozwiń temat w oparciu o wybrane przykłady.
  23. Wizerunek świętych w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Omów temat na wybranych przykładach.
  24. Elementy brzydoty jako środek artystycznego wyrazu wykorzystywany w literaturze i malarstwie. Dokonaj analizy i interpretacji tego zjawiska, odwołując się do wybranych przykładów.
  25. Poetyka socrealizmu w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Omów jej charakterystyczne cechy, odwołując się do wybranych przykładów.
  26. Obraz Śląska w literaturze i filmach Kazimierza Kutza. Omów temat na wybranych przykładach, zwracając uwagę na różne sposoby jego artystycznego ujęcia.
  27. Omów wpływ wydarzeń politycznych w naszym kraju na literaturę i sztukę polską po 1945 roku. Zaprezentuj różne sposoby ich artystycznego ujęcia na wybranych przykładach.
  28. Postać lekarza w literaturze i filmie. Scharakteryzuj postawy bohaterów, zwracając uwagę na różnorodność ich kreacji.
  29. Motyw cierpienia w literaturze i malarstwie. Przedstaw i porównaj wybrane realizacje.
  30. Motyw wędrówki w czasie i przestrzeni. Omów sposoby jego prezentacji w wybranych utworach literackich i filmowych.
  31. Przedstaw różne sposoby funkcjonowania motywu wampira w literaturze i filmie, odwołując się do wybranych przykładów.
  32. Moda i strój jako odzwierciedlenie ducha epoki i osobowości człowieka. Omów na podstawie wybranych dzieł z literatury i i innych dziedzin sztuki.
  33. Władcy w literaturze i sztukach plastycznych. Porównaj sposoby przedstawiania postaci na wybranych przykładach.
  34. Obrazy miasta jako przestrzeni życiowej. Dokonaj analizy porównawczej wybranych utworów literackich i filmowych.
  35. Kraków inspiracją dla twórców młodopolskich. Zaprezentuj temat, odwołując się do wybranych przykładów dzieł z różnych dziedzin sztuki.

 

Zse1
juniormedia
biblioteka sosnowiec