Notice: Undefined index: option in /home/bibliotei/www/components/com_content/views/article/view.html.php on line 180

Notice: Undefined index: option in /home/bibliotei/www/components/com_content/views/article/view.html.php on line 188

Gazetka "Śmiało!"

Język

1. Omów, jaką funkcję pełni indywidualizacja językowa w kreacji wybranych bohaterów literackich.

2. Rola funkcji impresywnej języka w tekstach literackich i publicystycznych. Zanalizuj zjawisko na wybranych przykładach.

3. Jakie błędy językowe najczęściej zauważasz w swoim środowisku? Wskaż przykłady i określ mechanizm ich powstawania.

4. Na przykładzie listów prywatnych z dwu wybranych epok wykaż różnorodność środków językowych kształtujących wypowiedź epistolarną.

5. Zbadaj na wybranych przykładach sposób doboru nazwisk, przydomków literackich i filmowych.

6. Styl makaroniczny w literaturze staropolskiej i jego uwarunkowania kulturowe. Omów na wybranych przykładach.

7. Poetyka tytułów prasowych - dokonaj analizy na podstawie wybranych przez Ciebie przykładów.

8. Wpływ języka angielskiego na współczesną polszczyznę. Omów problem i oceń zasadność zapożyczeń.

9. Scharakteryzuj na wybranych przykładach słownictwo internetowe.

10. Zbadaj język i styl Twojego ulubionego publicysty (pisarza).

11. Funkcje gry językowej w kabarecie. Rozważ na wybranych przykładach.

12. Historyczna zmienność znaczeń, zabarwień uczuciowych i funkcji wyrazów. Dokonaj konfrontacji języka poezji Jana Kochanowskiego z polszczyzną współczesną.

13. Zbadaj język Twoich dziadków, rodziców i rówieśników. Porównaj i wyciągnij wnioski.

14. Dokonując analizy języka gwary uczniowskiej, omów najważniejsze cechy tej odmiany polszczyzny.

15. Na przykładzie różnych tekstów reklamowych omów środki językowe służące funkcji perswazyjnej.

16. Wskaż i omów na wybranych przykładach komizm słowny i sposoby jego realizacji w poezji Juliana Tuwima i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

17. Ekspresja i impresja - analizując celowo zgromadzony materiał językowy, określ właściwości wypowiedzi świadczące o nadawcy i odbiorcy.

18. Dialekty terytorialne języka polskiego jako tworzywo literackie. Omów na przykładach wybranych utworów.

19. Język twoich rówieśników - scharakteryzuj na podstawie analizy zgromadzonego materiału językowego.

20. Sztuka przekonywania a manipulacja językowa - porównaj sposoby wykorzystania środków językowych we współczesnych polskich tekstach propagandowych.

21. Przedstaw i omów funkcje neologizmów w wybranych wierszach Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima i Mirona Białoszewskiego.

22. Omów funkcje stylizacji archaicznej w wybranych powieściach historycznych.

23. Na podstawie analizy języka narracji wybranych utworów określ funkcje języka potocznego w literaturze współczesnej.

24. Na wybranych przykładach piosenek współczesnych ukaż różne rodzaje i funkcje stylizacji gwarowej.

25. Dokonaj analizy językowej i kulturowej przysłów polskich na wybranych przykładach.

26. Język jako instrument walki o władzę. Zanalizuj wybrane materiały wyborcze.

27. Analizując zgromadzony materiał językowy, scharakteryzuj zapożyczenia we współczesnym języku polskim. Oceń ich celowość.

28. Dokonując analizy języka tekstów piosenek rapowych, wyjaśnij zasadność doboru środków wyrazu.

29. Język w domu, w urzędzie i w szkole - czy to ten sam język polski? Zanalizuj przykłady odmian współczesnej polszczyzny.

30. Właściwości wywiadu jako formy wypowiedzi. Omów zagadnienie na wybranych przykładach.