Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji PRZEPISUJEMY „Małego Księcia” w oryginale.
Czy wiecie, że Antoine de Saint-Exupéry napisał „Małego Księcia” w 1943 roku w Nowym Jorku, a oryginalny manuskrypt tego niezwykłego utworu zagościł po raz pierwszy we Francji dopiero w lutym 2022?
Czy wiecie, że „Mały Książę” został przetłumaczony na blisko 400 języków i że jest drugim po „Biblii”, najbardziej znanym dziełem literackim?
„Mały Książę” nie przestaje zadziwiać i fascynować, również nas. Nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły włączają się w akcję własnoręcznego przepisywania „Małego Księcia”.
Osoby chętne zapraszam do biblioteki szkolnej T1.
24 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i ustawicznego w Sosnowcu. Technikum nr 1 reprezentowały: Oliwia Domagała oraz Sandra Sadyn. Technikum nr 3 - Sara Szafruga i Dominik Kokoszka a Technikum nr 7 Pola Bocianowska i Julia Julia Stępnik ,którym towarzyszyłam
Po uroczystym rozpoczęciu imprezy wyświetlony został bardzo ciekawy film dotyczący miasta Jaworzna w czasie II wojny światowej. Po seansie goście mieli przyjemność wysłuchać koncertu zespołu jaworznickiego "zadyrygowani" . Po tych atrakcjach pan Jacek Szczotka, wicekurator oświaty, pogratulował w imieniu prezesa rady ministrów oraz kurator oświaty - najzdolniejszym uczniom natomiast nauczycielom złożył podziękowania za pracę. Następnie na scenę zostali poproszeni stypendyści w celu wręczenia dyplomu.
Gratuluje i życzę dalszych sukcesów w nauce
28 pażdziernika w bibliotece technikum nr 1, zostały przeprowadzone kótkie prelekcje dotyczące Michaliny Koniecznej ps "Haliny".
Urodziła się 20 września 1898 roku w Sosnowcu. Była członkinią Pogotowia Społecznego Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Od 1936 roku przewodnicząca Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet w Sosnowcu. Podczas okupacji w Organizacji Orła Białego, a następnie w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wykonywała zadania sabotażowe, była łączniczką, kurierką i wywiadowczynią. Aresztowana 20 maja 1942 roku i uwięziona w Mysłowicach. Przewieziona do Oświęcimia i tam rozstrzelana w dniu 26 sierpnia 1942 roku. Odznaczona Krzyżem Walecznych. Miejsce jej pochówku nie jest znane.
Październik był miesiącem bibliotek. Tegoroczne hasło brzmiało „czytanie dla pokoju”. W związku z tym świętem w bibliotece obył się cykl warsztatów dotyczących emocji, pod nazwą: „Naukowo o emocjach”. Uczniowie obcowali ze sztuką malarską, która interpretowała stany emocjonalne, grali w quizzer`a, w którym utrwalili i poznali polskie przysłowia związane z emocjami. Na tablicy Google Jambord wypisali z czym kojarzyła im się złość. Młodzież zapoznała się, z tekstami Przemysła Staronia z książki „szkoła bohaterów”, zobaczyli film „jak działa złość” . I wreszcie na koniec zaopatrzeni w wiedze , znowu na tablicy Google Jambord uczniowie podali pomysły jak nie zmienić się w Hulka.
Na Targach gościli m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Zbigniew Rokita, Marek Krajewski, Katarzyna Bonda, Maciej Siembieda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Przemysław Żarski, Bartosz Szczygielski, Małgorzata Starosta, Sylwia Chutnik, Adam Wajrak, Jarosław Kurski, Nina Majewska-Brown, Marta Kisiel, Aneta Jadowska, Katarzyna Barlińska i Monika Rutka.
Można tam było znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, wartościowe książki z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej, poradniki, albumy i komiksy, a obecność antykwariatów sprawi, że na targach można będzie się zaopatrzyć także w starsze tytuły.